Kaynaklar'dan...

Ayvalık’taki köylerin zehirli su içtiği açıklandı

ayvalik-koy-zehirli-su

Ayvalık Kent Konseyi’den köylere kötü haber geldi.

Arsenikli suyun Karaayıt madeniyle ilgisi olduğu iddiasını sürdüren Kent Konseyi, Büyükşehir’den açıklama istedi. Merkez ile kırsalda 9 ayrı noktadan İzmir Valiliği Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda su ve toprak analizi yaptıran Kent Konseyi, arsenik ve ağır metalden oluşan ürküten sonucu kamuoyuna açıkladı.Başkan Ahmet Üzgeç, Büyükşehir Belediyesinin acil çözüm üretmesi gerektiğine dikkat çekti.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un aylar önce basına yansıyan Ayvalık köyleri dahil Balıkesir’in 60 ayrı yerleşim yerindeki içme sularında arsenik bulunduğu itirafı ile Ayvalık Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün kimi köylere gönderdiği uyarı yazısı üzerine harekete geçen Kent Konseyi, Ayvalık merkez ve kırsaldan alınan 9 bölge numunesini İzmir Valiliği Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda analiz yaptırdı.

Sonucu Kent Konseyi yönetimi ile birlikte kamuoyuyla paylaşan Başkan Ahmet Üzgeç, “Madra Barajı, Karaayıt, Ayvalık su deposu, Altınova İskele,Aliçetinkaya,Çakmak, Bağyüzü, Hacı Bayram Veli Camii ve Cunda Ekşi Çeşme’den alınan su numuneleri ile Altınova ovasından aldığımız toprakta arsenik ve ağır metal analizi yaptırdık. Tablo hiç de iç açıcı değil”dedi.

Üzgeç, şöyle devam etti:
“İçme sulunda olması gereken arsenik mevzuat limiti 10 iken Çakmak köyünde 19.2, Karaayıt’ta 17.5 değer çıktı. Üç ayrı noktada da ağır metal bulgusuna rastlandı. Madra Barajı ve Ayvalık merkezden alınan su numunelerinde arsenik olgusuna rastlanmadı.Ayvalık köylerinde en temiz içme suyunun Bağyüzü’nde olduğu görüldü.”

Ayvalıklıların böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiğine inandığı Cunda’daki Ekşiçeşme suyunda ise, 7 oranında kolifrom bakterisi tespit edildi.Ekşiçeşme’nin suyunun içilmemesi gerektiği uyarısında bulunan Üzgeç,”Şifa olduğuna inanılan Ekşiçeşme suyu hasta edebilir.Şebeke suları daha masum”dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Ayvalık’a köprü gibi popüler yatırımlar yerine acil olarak köylerin içme suyuna el atması gerektiğine dikkat çeken Kent Konseyi Başkanı Ahmet Üzgeç, “Hiçbir şey insan sağlığından daha değerli ve önemli değildir.Merkez Karaayıt olmak üzere pergel çevresindeki köylerin arsenik değeri yüksek çıktı.Büyükşehir Belediyesi, Karaayıt’taki maden tesisi için önce kapatma kararı aldı, sonra da karardan döndü.İki günde ne değişti de maden işletmesi mühürlenmedi? Büyükşehir,köylerin içme suları ile ilgili bilimsel çalışma yaptırıp, sonucunu kamuoyuyla paylaşmalıdır. Çakmak köyünde yaklaşık 40 kanser vakası olduğu söyleniyor. Eğer doğruysa çok ürkütücü”diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu