Kaynaklar'dan...

Ak Saray’da israfın haddi hesabı yok

saray-halilar

Tezcan Karakuş Candan başkanlığında bir araya gelen Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetine ilişkin basın açıklaması yaptı

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, “Kaçak Saray’da milletimizin halısı 1 milyon 200 bin Türk lirası” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan başkanlığında bir araya gelen Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetine ilişkin basın açıklaması yaptı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Milletin sarayı” denilen Ak Saray’da milletin halısının 400 bin avro ettiği kaydedildi. Ak Saray’a özel üretim, üç boyutlu, canlı kırkım yünle 4 bin metrekare halı dokundu. Halının bir metrekare maliyeti 100 avro. 4 bin metrekare halının maliyeti 400 bin avro yani 1 milyon 200 bin Türk Lirasına tekabül ediyor. Bu rakam da 600 öğretmenin bir aylık maaşına bedel. Bir işçinin bir aylık maaşı ancak 3 metrekaresini dokumaya yeter” dedi.

Candan, Cumhurbaşkanlığı’nda kadınlara verilen davette basında kullanılan fotoğraflardaki bardak görüntüsüne dikkat çekerek , “Bardaklar ya altın suyu ya da altın işlemeli, özel yapım olduğu fark ediliyor. Bu tür bardakların tane fiyatı dahi 1000 TL’dir. Bir bardak bir asgari ücretli işçinin maaşına denk olursa şaşırmayız” dedi.

Candan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetinin hükümet tarafından açıklanmadığını söyleyerek, “Toplumu meraktan kurtarsınlar hem maliyetleri, hem projeleri açıklasınlar. Bu bir hukuk mücadelesidir, vergilerimizin de keyfice harcanmasına göz yumamayız. Kaçak Saray’da Her katta 180 oda olduğunu düşünmekteyiz, Her blokta dört kat var, yani bir blokta 750 civarında oda var. Yapının üç bloktan olduğunu göz önünde bulundurursak , binanın yer üstündeki oda sayısı bin değil 2000 eder. Müteahhit firma yerleşkedeki inşaatın 450.000 metrekare civarında olduğunu açıklıyor. Metrekare ne kadar büyükse inşaat maliyeti o kadar yükselir. Mecliste bütçe görüşmeleri yapılacak. Başbakanlık’ın bize verdiği bilgiye göre 2012-2014 yılı süreçleri içerisinde Kaçak Saray’ın tüm harcamaları Başbakanlık yatırımlar harcama kaleminden harcanmış, harcamaların şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz. Emeklisine yüzde 3 zam öngörülürken yöneticiler bizim vergilerimizle toplanan paraları bu şekilde harcayamazlar” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısına katılan Elektrik Mühendisleri Odası, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın asansör maliyetlerini açıkladı. EMO Ankara Şube müdürü İbrahim Saral, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 63 asansör olduğunu söyledi. Saral, “63 Asansöre ek olarak 18 asansör de yapılma aşamasında. 63 asansörün toplam maliyeti 17 milyon 500 bin artı KDV. Yeni yapılacak asansörün maliyetleri 5 milyon Türk Lirası üstüne KDV’si olacağı tahmin ediliyor. Hali hazırda var olan asansörlerin aylık 200 TL bakım maliyeti var. 12 bin 600 TL bakım masrafı oluyor. Ayrıca 24 saat orada hazır tutulan iki firma elemanı olduğunu duyduk” dedi. Basın toplantısına hesap makinasıyla dikkat çeken Saral’ın açıklamasının ardından KDV hesabı yapan Candan, ” Kaçak sarayda asansör maliyetlerine KDV’si eklendiğinde maliyet 30 milyon liraya çıkıyor. Toplam asansör bakım maliyeti aylık personel giderleri dahil 18 bin lira yıllık bakım maliyeti 216 bin lira yapıyor” dedi.

Candan, “Ayrıca Kaçak Saray yapmak amacıyla aynı arazi içerisinde bulunan Orman Genel Müdürlüğü lojmanlarının yıkılmasının ve boşaltılmasının da kaçak saray maliyetlerine eklenebilecek. AOÇ arazisinden memurları gönderdikleri için, Orman Genel Müdürlüğü’nde çalışan üst düzey bürokratlara Macunköy’de 52 adet lojman alındığını duyduk. O bölgedeki 3+1 konutun Ortalama fiyatı 200 bin lira ediyor, toplamda 10,5 milyonluk bir maliyetle karşı karşıya kalıyoruz. TOBB’un ikiz kulelerinde ise Orman Genel Müdürlüğü için kat kiralandı. AOÇ’de kaçak saray tüm alanı kullandığı için yerinden edilen Orman Genel Müdürlüğü harcamaları kaçak saray maliyetine dahil edilmelidir. Kaçak saray maliyetinin açıklanandan daha yüksek olduğu ortada. Kent İzleme Merkezi’miz maliyetleri üzerine çalışma yürütmeye devam edecek” ifadelerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu