Halk Haber'den...Türkiye Gerçekleri

Ak Partili Elitaş İsrail’le Yapılan Anlaşmayı Savundu

İsrail ile yapılan Mavi Marmara anlaşmasının iptaline ret oyu veren AK Parti’den savunma: “Mavi Marmara’yla ilgili sözleşme konusuz kalmış sözleşmedir”

Geçtiğimiz gün meclise sunulan, İsrail ile yapılan Mavi Marmara anlaşmasının iptalini öngören yasa teklifinin Dışişleri Komisyonu’nda görüşülerek Meclis’ten geçirilmesine ilişkin öneri TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti’nin oyları ile reddedildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, öneriyi reddetmelerinin gerekçelerini anlatırken “Devletler canları sıkıldığı taktirde ‘ben şu sözleşmeyi de ortadan kaldırıyorum, şunu yapıyorum’ deme lüksüne sahip değildir” dedi. Elitaş, Mavi Marmara anlaşmasını ‘konusuz kalmış sözleşme’ olarak nitelendirdi.

TBMM Genel Kurulu’nda CHP, “Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanunun Yürürlükten Kaldırılması Hakkında Kanun Teklifi’nin ivedilikle Dışişleri Komisyonunda görüşülmesini içeren grup önerisi ele alındı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, önerilerine AK Partili vekillerden destek isterken, şöyle konuştu:

“VİCDAN KARARI BEKLİYORUZ”

“Eğer bugün bu grup önerisine ‘hayır’ oyu kullanırsanız o Komisyon toplanmayacak, bu Mecliste o anlaşmayı iptal etme imkânı olmayacak ve İsrail diyecek ki: ‘Tamam, 60 can aldım, yine yanıma kaldı. Türklere 20 milyon TL lütuf verdim, seslerini kestim. CHP, tarihsel tavrıyla uyumlu, Filistin meselesine sahip çıktı ama müttefikim beni yanıltmadı, bana sıkıntı çıkarmadı’. Bu sefer Adalet ve Kalkınma Partisinden bir vicdan kararı bekliyoruz”.

AK PARTİLİ ELİTAŞ: TÜRKİYE’NİN İTİBARİNİ ZEDELEYECEK BİR UNSURLA KARŞI KARŞIYA GELMEMEMİZ GEREKİR

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise, Türkiye ile İsrail arasında 1950’li yıllardan bugüne dayanan 13 sözleşmenin bulunduğunu ifade ederek, “Devletler canları sıkıldığı taktirde ‘ben şu sözleşmeyi de ortadan kaldırıyorum, şunu yapıyorum.’ deme lüksüne sahip değildir. Mavi Marmara olayı konusu kalmamış bir sözleşmedir. Bu iş tamamen tribünlere oynamaktan başka bir şey değildir” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulduğundan bu tarafa belki binlerce uluslararası sözleşme imzaladığını kaydeden Elitaş, “Bu, uluslararası sözleşmelerin dünya milletleri nezdindeki Türkiye’nin itibarını zedeleyecek bir unsurla da karşı karşıya gelmememiz gerekir” dedi. CHP’li Ali Şeker, “Mavi Marmara’yla mı itibar kazandık, onunla mı itibar kazandık?” diye laf atarken Elitaş sözlerini şöyle sürdürdü:

MAVİ MARMARA’YLA İLGİLİ SÖZLEŞME KONUSUZ KALMIŞTIR

“Bakın, Mavi Marmara’yla ilgili sözleşme konusuz kalmış sözleşmedir. 20 milyon ödenmiştir. Bizim üç meselemiz vardı: 1) Tazminat, 2) Özür dilenecek. 3) Abluka sınırlı olarak kaldırılacak. Tazminat ödendi mi? Ödendi. Abluka sınırlı olarak kaldırıldı mı? Kaldırıldı. Özür dilendi mi? Dilendi. Bu üç unsur ortadan kalkmıştır. Şimdi, davaların ortadan kalktığı bir süreçte açıkçası yani tebrik ediyorum Cumhuriyet Halk Partisini, biz yıllarca Filistin davasını, Kudüs davasını savunurken —hiç gayret göstermeyen- bugün Filistin bayraklarıyla yaptığı gösteriyi tebrik ediyorum. 24 Haziran nelere kadirmiş?”

Daha sonra yapılan oylamada CHP’nin İsrail ile yapılan Mavi Marmara anlaşmasının Meclis’te hızla görüşülmesi önerisi AK Partili milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

https://www.halkhaber.org/benzin-ve-motorine-buyuk-zam/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu