Halkımız'dan...

Ağaç katliamında sınır yok – Adiller köyünde ağaç bırakmayacaklar

gatiranlar
Karaman ilinin Sarıveliler ilçesi Adiller köyünde elektrik tellerine zarar veriyor bahanesi ile yüzlerce yıllık ağaçları kesme kararı alan elektrik kurumu halkın tepkisi üzerine geri adım attı, fakat tekrar geleceklerini ve kesmeye devam edeceklerini söylediler.
Duyarlı halkımızın isteği üzerine duyurmamızı istedikleri haberi siz değerli takipçilerimizle paylaşıyoruz. Adiller köyü halkından bir vatandaş, bugün sabah saatlerinde köyün üzerinde bulunan ve katıranlar(sedir) diye tabir edilen ağaçların sırayla kesilmeye başlandığını ve tepki üzerine ağaç kesiminin durdurululduğunu bildirdi. Güya ağaçların elekrik tellerine zarar verdiğini ve Mut ilçesinden başlayarak bütün ağaçların kesileceğini söyledikleri bildirildi. Daha önceki senede bu şekilde ağaçların kesildiği ve köyün bu ağaçların kesilmesi ile Erozyon riski ile karşı karşıya olduğu bildirildi. Köy halkı elektrik tellerine zarar veriyorsa niye dipten kesiyorsunuz, üst kısımlarını kessenize diye tepki gösterdi ve kesim 3 ağaç kesildikten sonra iptal edildi. Fakat kısa süre sonra tekrar kesim işleminin yapılacağı söylendi.

Başka bir köylü amcada tepkisini şöyle dillendirdi, bu ağaçların kurumuş kozalağını ve çürümüş kükümlerini(ağaç yaprakları) dahi toplamamıza izin verilmezken nasıl oluyorda bu yüzlerce yıllık ağaçlar dipten kesiliyor. Yetkilileri birazda olsun duyarlı olmaya davet ediyorum

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Zaten uc bes agac birakmis atalarimiz bize gecmiste orman koyu adi altinda anilan bu yorede basit nedenlerden dolayi agaclarin kiyima ugramasini kiniyorum ve destekliyorum.. Oralardan bir rant saglamak bile imkansiz boyle bir sacmaligi ancak gerizekali beyinsizler yapar..

 2. Yorum:Ağaç da sizin gibi bir canlıdır, ağacı, hem de asırlık ağaçları kesmek cinayet işlemekten farksızdır.Son zamanlarda sanırım insanlarda vicdan kalmadı.Yoksa cehalet mi? Ağaçları kesmekle doğaya, diğer bütün canlılara verdikleri zararı bilmiyorlar mı? Siz bu gününüzü değil, çocuklarınızın, torunlarınızın geleceğini de karartıyorsunuz.

 3. Yaklaşık olarak 200 yıllık sedir ağaçları belki daha fazla, yüksek gerilim hattının güzergahı degiştirilebilir ancak yüzyılların sedir ağaçları kesilemez,kesilmemeli.Bütün yetkilileri duyarlı olmaya davet ediyorum.Orman olacak ki, benim memleketimin havası,suyu,bereketi olacak.Insanları sağlıklı ve mutlu olacak.

 4. Kim kesiyorsa yanlış yapıyor ağaç sevgisi olmayanda insan sevgisi olmaz.Elektrik direğini söksünler başka yere diksinler.Yağmur yağmıyor diye acızlanıyoruz.ağaç olmayan yerde hayat olmaz.Fatih Sultan Mehmet, ağaçlarımdan bir dal kesenin başını keserim demiştir. Yetkilileri duyarlı olmaya çağırıyorum.Takipçisi olacağız.

 5. O ağaçları keseceklerine elektrik direklerinin yerini değiştirsinler. Yazıktır o ağaçlara. Hani battıysa da daldan budaktan arındıracaklarsa gene elektrik direklerini kullansınlar.

 6. bir ağaç kolaymı yetişir. yıkmak kolay ama yapmak zor. hayvanlarda yıkar ama hayvan yapamaz.

 7. Zamanla kara yollari yer bulamamis gibi geldi santiye yapacaz diye o güzelim agaclari cogunu yok ettiler köyümüzün en güzel görünümünü veren bu agaclar kesmetden ziyade koruma altina alinmali var mi böyle agaclar kaldimiki bu agaclardan. tel hertarafdan gecirilir ne olur bir direk fazla dikilebilir fakat bu agaclar 100 yili askin agaclar muhakkaki korunmali.

 8. Duyarli vatandSlar gerkirse devlete bile karsi koyar eger adletsizlikvarsa
  Elektrik direginin yerini degistirsin agaci kesmesin

 9. O ELETRİK DİREKLERİNİ DİKENLER O AĞAÇLARIN VARLIĞINDAN HABERDAR DEĞİLLERMİYDİ DİREKLERİ DİKERKEN BAŞKA YERDEN GÖTÜRMEYİ AKIL EDEMEDİLERMİ? YAZIK OLUR O AĞAÇLAI KESERLERSE KESİLMEMESİ İÇİN GEREKENİ YAPMALIYIZ ADİLLERİN SÜSÜ LEDİN AĞAÇLARINI KESTİRMEYELİM DUYARLI OLALIM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu