Kaynaklar'dan...

2015’te devlet kurumlarına 4876 araç alınacak

konvoy

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun devlet kurumlarında plaketten bile tasarruf edileceğini açıklamasına rağmen, bu yıl Başbakanlığa 222 adet aracın satın alınacağı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı’na da, tarihinde ilk kez kamyon alınacak.

Cumhuriyet’ten Çiğdem Toker’in yazısına göre, 2014’te toplam 19 aracın alındığı Başbakanlığa 2015’te ‘bugüne kadar görülmemiş bir biçimde’ 222 adet taşıt alınacak. Toker, Meclis’ten geçen 2015 yılı bütçe rakamlarına dayandırdığı yazısında, bu sayıyla taşıt alımının geçen yıla oranla tam 12 kat arttığını kaydetti.

Yazıya göre, söz konusu 222 adet araç arasında, fiyatı bilinmeyen 20 adet zırhlı binek otomobilin yanı sıra 163 binek araç, 16 adet arazi tipi binek, 17 adet minibüs, bir otobüs ve bir panelvan bulunuyor.

Toker, bu araçların bütçeye ‘olası’ maliyetini ise şöyle açıkladı: “20 adet zırhlı aracı hariç tutarsak, bütçeden karşılanacak 202 taşıtın asgari bedeli, yine bütçe limitlerini esas alarak yaptığım hesaplamaya göre maliyeti 11 milyon TL’yi geçiyor. Zırhlı araçları eklediğinizde Başbakanlığın bütçeye taşıt maliyeti en az 20 milyon TL’ye ulaşır.”

Cumhurbaşkanlığı’na alınacak araçları da paylaşan Toker, 2015 bütçesinde Cumhurbaşkanlığına da 25 adet taşıtın ayrıldığını belirtti. Buna göre, bu yıl Cumhurbaşkanlığı’na tarihte ilk kez bir adet kamyon da satın alınacak.

Erdoğan’a kamyonun dışında alınacak diğer taşıtlarsa, 12 binek, iki zırhlı binek otomobil, iki minibüs ve bir panelvandan oluşuyor.

2015’te devlet kurumlarına alınacak taşıt sayısı ise 4 bin 876, bu taşıtların masrafları bütçeden karşılanacak.

Davutoğlu, devlet kurumlarında taşıt giderlerinin azaltılacağını, hatta hediye olarak verilen plaketlerin bile kısıtlanması yoluyla ‘tasarrufa gidileceği’ni söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu