Halkımızdan

Yaşlı Çift Telef Olan İneklerine Sarılıp Ağladı

Kütahya’nın merkeze bağlı Akoluk köyünde, geçimlerini sağladıkları 8 ineğinden 5’i yıldırım çarpması sonucu telef olan yaşlı çift, ölen ineklerine sarılarak ağladı.

Alınan bilgiye göre, merkeze bağlı Akoluk köyünde yaşayan 33 yaşındaki Ahmet Girkin, ailesine ait 8 ineği otlatmak için Kızıleğrek mevkisindeki meraya götürdü.

Girkin, bir süre sonra inekleri merada bırakıp yakındaki nohut tarlasına gitti. Aniden başlayan şiddetli yağış sırasında yıldırım düştüğünü fark eden Girkin, döndüğünde büyükbaş hayvanlardan 5’inin telef olduğunu gördü.

İneklerinin telef olduğunu haber alıp olay yerine gelen baba 66 yaşındaki Hüseyin ve anne 62 yaşındaki Fatma Girkin, gördükleri karşısına fenalık geçirdi. Yaşlı kadın ve eşi, kaybettikleri ineklerine sarılarak gözyaşı döktü.

Ahmet Girkin, yaptığı açıklamada, ineklerin şiddetli yağış nedeniyle merada altına sığındıkları ağaca yıldırım düştüğünü, bu yüzden telef olduklarını söyledi.

Bu sırada kendilerine ait tarlaya gittiğini, döndüğünde 5 ineğin telef olduğunu gördüğünü anlatan Girkin, “Ben köyde çiftçilikle ve hayvancılıkla geçimimi sağlayan biriyim. Tüm sermayem bu ineklerdi. Başka gelir kaynağım yok. Bu ineklerin sütlerini satarak geçimimi sağlıyorum. Devletimizin yardımlarını bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Anne Fatma Girkin de başka hiçbir gelirlerinin olmadığını söyledi. Girkin, şunları dile getirdi: “Yıllar önce bir ineğimiz vardı. Bu inekler ondan çoğaldı ve 8 ineğimiz oldu. Şimdi 5’i telef oldu. Bazılarının karnında buzağı da vardı. Biz bundan sonra ne yaparız bilmiyorum. Her şeyimiz bu ineklerdi. Bu hayvanlar benim evladım gibiydi. Bize oğlumuz bakıyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.”

Telef olan ineklerin maddi değerinin yaklaşık 40 bin lira olduğu öğrenildi. Öte yandan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü görevlileri köye gelerek telef olan ineklerle ilgili olay yerinde inceleme yaptı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu