İhanetler

Video – Gaziantep’te Kur’an-ı Kerim kursunu yıkacaklar


Gaziantep’te, 80 yaşındaki hayırsever Ahmet Mert tarafından 2009 yılında yaptırılan Kuran ve dikiş kursu olarak kullanılan binanın, altında tarih eser bulunduğu iddiasıyla yıkılması kararına tepki gösteren 20 çocuk, Kuran okuyarak eylem yaptı. Çocuklar, kursun yıkılmaması için dua ettiklerini söyledi.

Şahinbey İlçesi’ne bağlı Bağlarbaşı Mahallesi’nde yaşayan ve çiftçilik yapan Ahmet Mert, 2009 yılında kendi arazisi üzerine Kuran kursu yaptırmak istedi. İl müftülüğünden alınan izinlerin ardından yapımına başlanan kursun temel kazısında tarihi olduğu öne sürülen bir mezar bulundu. Bir süre inşası durdurulan kurs, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün incelemesinin ardından tamamlanarak hizmete açıldı. 2009 yılından beri Kuran kursu ve dikiş kursu olarak kullanılan binanın yıkılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ahmet Mert’e, geçtiğimiz günlerde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yıkım duyurusu gönderdi. Kazı çalışması nedeniyle kursun yıkılacağını duyan mahalleli, duruma tepki gösterdi. Kurslarının yıkılmasını istemeyen 20 çocuk, kurs binasının önünde toplanıp Kuran’ı Kerim okuyarak tepkilerini dile getirdi.

2009 yılında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından arazide detaylı inceleme yapıldığını ve kursun yapımında herhangi bir engel bulunmadığı için inşaatın yapıldığını belirten Ahmet Mert, “5 yıl önce biz bu kursun temelini attığımız zaman kazı sırasında tarihi olduğu söylenen mezar bulundu. Daha sonra Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bu arazi delik deşik edildi. Her yer arandı. Ancak herhangi bir tarihi bulgu bulunmadı. O zaman İl Kültür ve Turizm Müdürü’ne ne yapmamız gerektiğini sordum. Bana kursu inşa edebileceğimi söylediler.” dedi.

Kurstan herhangi bir beklentisinin olmadığını ifade eden Ahmet Mert, “Aradan 5 yıl geçmiş bakanlık bana belediye aracığıyla tebligat gönderiyor. Buranın yıkılacağını söylüyor. Ben buranın arazisini ve inşaatını Allah rızası için yaptım. Benim buradan herhangi bir beklentim yok. Elektrik ve su faturaları bile hala benim adıma kayıtlı ve ödemelerini ben yapıyorum. Yani bu kadar çocuk, kadınımız buradan istifade ediyor. Madem yıkacaktınız, neden izin verdiniz. O kadar aradınız, taradınız bir şey bulamadınız, izin verdiniz yaptım. Kursun yıkılmamasını istiyoruz.” diye konuştu.

Kuran okuyarak tepkilerini dile getiren çocuklar ise kurslarının yıkılmaması için dua ettiklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu