Kaynaklar'dan...

Video – Devletin açmadığı su kanalını halkımız kendisi açıyor

Devletin açmadığı su kanalı halkımız kendisi açıyor.


Bingöl’ün Sancak Beldesi’ne bağlı Sudüğünü Köyü sakinleri, başvurmalarına rağmen Kaymakamlık tarafından yapılmadığını öne sürdükleri 5 kilometrelik su kanalını kendileri açmaya başladı.

Her yıl ilkbahar ve yaz aylarında köye Murat Nehri’nden su getirmek için su kanalını kazma ve küreklerle açan köylüler, köylerinde su olmadığından tarım ve hayvancılık desteklerinden de yararlanamadıklarını söyledi.

Köy sakinlerinden Hüseyin Barman, köyün 350 hane ve 5 mezraya sahip olduğunu ifade ederek, köyün büyük bir bölümünün engebeli bir araziye sahip olduğunu söyledi. Köy halkı için hayati önem taşıyan iki mezralarının olduğunu anlatan Barman, “Her yıl iki kez 5 kilometre uzunluğundaki kanalı köylüler olarak kendimiz açıyoruz. Yanımızdan kocaman nehir geçiyor ama suyu getiremiyoruz. Senelerdir biz varlık içinde yokluk çekiyoruz. Gelir kaynağımız hayvancılık ve bu ovadadır. Bu ovada maalesef suyu tam alamıyoruz. Kendi insan gücümüzle bu kanalı yapmaya çalışıyoruz. Biz istiyoruz ki en kısa zamanda bu kanal programa alınsın, su kanalımız beton ile yapılıp bu ovaya can versin. Köy olarak isteğimiz budur. Bu araziye su gelmezse, biz bundan vazgeçmek zorunda kalacağız”diye konuştu.

Mehmet Basatemur adlı köylü ise, hayvancılık yapabilmeleri için sulama olması gerektiğini ifade ederek, “Biz 5 kilometrelik kanalı kazma ve kürek ile kazarak köye suyu getiriyoruz. Bu duruma artık birisi ‘dur’ desin. Bu insanların bu kadar çile çekmesine anlam veremiyoruz. Başka bir isteğimiz yoktur. 350 hane bu kanaldan akan sudan yararlanıyor”dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu