Kaynaklar'dan...

Üretici ile market fiyatları arasındaki fark 6.4 katına ulaştı

meyve-sebze

Üretici ile market fiyatları arasındaki fark, mandalina ve maydanozda 6.4 kata ulaştı. Hem üreticinin hem de tüketicinin zarar görmemesi için acilen üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makasın daraltılması gerektiğine işaret edildi

Çiftçi yağmur çamur demeden üretiyor ama parayı paketleyip şehirlere nakleden ile pazarda, markette satan kazanıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici ile market fiyatları arasındaki farkın, mandalina ve maydanozda 6.4 kata ulaştığını belirterek, hem üreticinin hem de tüketicinin zarar görmemesi için acilen üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makasın daraltılması gerektiğini bildirdi.

Üreticide 30 kuruş olan mandalinayı tüketicinin 1 lira 92 kuruşa, 13 kuruş olan maydanozu 80 kuruşa alabildiğine dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti: “Üreticilerimiz narenciyede pazarlama sorunu yaşarken, tüketicinin bu kadar fiyat farkıyla, pahalı ürün tüketmesini anlamak mümkün değil. Yine üreticide 45 kuruş olan ıspanak 2 lira 51 kuruşa, 42 kuruş olan portakal 2 lira 25 kuruşa, 5 lira 5 kuruş olan kuru incir 23 lira 80 kuruşa, adedi 50 kuruş olan marulun 2 lira 8 kuruşa markette tüketiciye satılıyor. Bu kadar fiyat farkı oluşmasının mantıklı hiçbir açıklaması yok. Tarla ile market arasındaki herkesi sorumlu davranmaya davet ediyorum. Bu durumun sürdürülebilir olmadığı açık. Çiftçi zararına satarken, tüketicinin çiftçinin sattığının 5-6 katına mal almasının izahı yok.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu