Kaynaklar'dan...

Soma Holding ocakları kapattı, işçiler açıklama bekliyor

soma

Soma’da facianın yaşandığı maden ocağının sahibi Alp Gürkan, ilçedeki iki maden ocağını kapattı. Maden işçileri ise şaşkın bir şekilde açıklama bekliyor

Soma Holding patronu Alp Gürkan’ın Soma’ya gelerek kısıtlı kapasitede çalışan Işıklar ve Ata Bacası Madenleri’ni kapattığını açıkladı.

Hürriyet’in haberine göre Gürkan, kapatma gerekçesi olarak sık sık yapılan denetimler nedeniyle tam kapasite çalışamamayı gösterdi.

Bugün Soma’da Işıklar Madeni’nde işletme müdürleriyle toplantı yapan Alp Gürkan’ın sürekli müfettiş denetimi nedeniyle madenlerini tam kapasite çalıştıramadığını ve son denetimde Ata Bacası Madeni’ne kapatma gelmesini gerekçe göstererek işçilere madenlerini kapatacağını açıkladığı öğrenildi.

Soma Holding’e bağlı çalışan işçilerin ise tepkili olduğu ve kaymakamlık önünde açıklama bekledikleri öğrenildi. Facianın olduğu Soma Holding Eynez İşletmesi dışında firmaya ait diğer iki işletme Işıklar ve Ata Bacası sahalarında da 5 aydır kısıtlı kapasitede çalışma yapılıyor ve müfettiş denetimleri sürüyordu. Soma Holding’in bölgedeki üç madeninde 5 bin 600 işçi çalışıyor. Maden İş Sendikası yetkilileri açıklama beklediklerini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu