Kaynaklar'dan...

Şerefinden dolayı halini belirtmeyerek ölüme giden Duran ailesinin katili devlettir!

duran-ailesi

Kayseri’de bir babanın eşiyle birlikte 3 çocuğunu öldürdükten sonra son çocuğuyla binanın çatısından atlayarak kendi hayatına da son vermesinin ardından bir aile dramı çıktı. İşsiz olan babanın kaymakamlıktan 3 ayda bir 250 lira yardım aldığı öğrenildi. Babanın oğluyla birlikte çatıdan atlamadan önceki son görüntüleri de ortaya çıktı.

Kayseri’nin Melikgazi ilçesi Mimsin yerleşim bölgesindeki Şirintepe Mahallesi’nde cinnet geçiren baba 4 çocuğu ile birlikte eşini öldürdükten sonra kendi hayatına da son verdi. İnşaat işçisi olan ve uzun zamandır işsiz olduğu belirtilen baba Nuri Duran, henüz bilinmeyen bir sebeple evde bulunan üç çocuğu ile eşini başlarına çekiç vurarak öldürdü.

Yapılan otopsi sonucunda ilk belirmeye göre aile fertlerinden anne Özlem ile çocukları 1 yaşındaki Rüya, 3 yaşındaki Mert ve 5 yaşındaki Yiğit Talha sert bir kütle (çekiçle) başlarına aldıkları darbe sonucu hayatlarını kaybetti. Eşi ve üç çocuğunu bu şekilde öldüren baba, daha sonra okula giderek 7 yaşındaki Kemal’i aldı ve eve getirdi. Baba, oturdukları apartmanın 11’inci katına çıktı ve buradan önce Kemal’i yangın merdiveni boşluğuna bıraktı. Sonrasında ise kendisi atarak hayatına son verdi. Eve itfaiye yardımıyla mutfak balkonundan girildi. Kapı açıldığında ise polis karşısında mutfak kapısı önünde Rüya’nın, salonda ise anne ile iki çocuğunun kanlar içindeki cesedini buldu.

Mahalle sakinleri olayın şokunu yaşıyor. Cenazeler Pınarbaşı ilçesinde bağlı Gazi köyünde toprağa verilirken, aileyi tanıyanlar ise yaşananlara inanamıyor. Mahalle muhtarı Aysel Okur, aileyi tanıdığını ve özellikle anne Özlem ile konuştuklarını belirtti. Muhtar, geçen yıl aralık ayında Özlem Duran’ın kendisine gelerek, ekonomik anlamda sıkıntı yaşadıklarını ama kimseye söyleyemedikleri yönünde paylaşımda bulunduğunu anlattı. Muhtar Okur, bunun üzerine kendisine yardımda bulunabileceğini ifade ettiğini ve Melikgazi Kaymakamlığı’na başvurusunu sağladığını aktardı. Okur, “Yapılan başvuru kısa süre sonra değerlendirilip, yardım için onaylanmış. Bana haber geldi ve hemen kendisine ilettim. Özlem, kaymakamlığa giderek 250 lira yardımı almış. Bildiğim kadarıyla her üç ayda 250 lira yardım verecekleri belirtilmiş. Özlem yardımı aldıktan sonra yanıma geldi ve çok teşekkür etti. Aldığı yardımın da kimsenin duymaması için ricada bulundu. Hanımefendi birisiydi ve çocuklarını çok seviyordu. Hiçbir zaman çocuklarını ihmal etmiyordu. Çocuklarına kol kanat geriyordu.” dedi.

Duran ailesinin oturduğu apartmanın görevlisi Naci Karatut, olayın yaşandığında kömür çektiğini belirterek, “Bu sırada bir bayan bağırdı ve çocuk düştüğünü söyledi. Hemen oraya koştuk. Baktım yerde çocuk yatıyor. Ben demir kapının kilidini kırmak için uğraştım. Yan apartman görevlisi arkadaş içeri demirler üzerinden atlayarak girdi. Çocuğa bakarken baba da arkadaşın üzerine düştü. Allah’tan tam üzerine düşmedi ve ayağına dek geldi. Şaşırdık ve olay yerine ambulans ile polis geldi. Yapılan kontrolde öldükleri belirlendi. Eve girildiğinde ise anne ve üç çocuğun daha öldüğünü gördük” dedi.

Karatut, iki ay önce Duran ailesinin apartmana taşındığını belirterek, “Hemen iki blok ötede bir apartmanda yine kiracı olarak oturuyormuş. Ekonomik sıkıntılardan dolayı kirasını ödeyemediği ve ev sahibi ile sorun yaşadığı için buraya taşındığını biliyoruz. Çocuklarıyla ilgili bir baba idi. Okula götürür getirir. Biz de yaşananlara bir anlam veremedik” diye konuştu.

Ev sahibi, iki ay önce evi 300 liraya kiraya tuttuklarını ifade etti. Önceki oturduğu evde kirasını ödeyemediği gibi bir sıkıntısı olduğunu duyduklarını belirten ev sahibi, iki aydır ödeme yaptığına işaret etti.

Olayın meydana geldiği apartmanın yan binasında görevli olan Hakan Çertmek, “Çocuk düştüğü yönünde bir çığlık duyunca olayın olduğu tarafa koştum. Kapı kilitli idi ve demir parmaklıkların üzerinden atlayarak içeri girdim. Tam çocuğun bakıyordum ‘yaşıyor mu’ diye. Bu sırada biri üzerine düştü. Tam üzerime gelseydi bende hayatımı kaybedebilirdim. Ama belime düştü. Belim ve ayağım ağrıyor. Bacak liflerimde kopma olmuş. Olayın şokunu yaşıyorum ve büyük üzüntü içindeyim” şeklinde konuştu.

Öte yandan polisin eve girişi yasakladığı ve kimsenin alınmadığı belirtilirken, ailenin yanında baba Nuri Duran’ın kardeşinin de kaldığı, ikisinin de inşaatta çalıştığı ve kış mevsimi olması nedeniyle iş bulamadıkları öğrenildi. Olay anında kayıtta bulunan binanın güvenlik kamera görüntüleri de polis tarafından inceleniyor. Kameralara takılan görüntülerde, baba çocuğunu okuldan alıp geliyor ve üst kata çıkıyor. Sonrasında yangın merdiven boşluğuna önce çocuk, ardından baba düşüyor.

Eşini ve 4 çocuğunu öldürdükten sonra intihar eden baba ile ailenin diğer üyelerinin cenazeleri Pınarbaşı ilçesine bağlı Gazi köyünde toprağa verildi.

Nuri Duran, eşi Özlem, çocukları Kemal (7), Yiğit (6), Mert (3) ve Rüya (1) için köy mezarlığında öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı.

Ailenin bütün üyeleri için tek tek kılınan namazın ardından cenazeler, burada defnedildi.

Cenaze töreni sırasında gözyaşlarını tutamayan ve zaman zaman baygınlık geçiren Duran ailesinin yakınları, “Bu kadar mı deli olmuştun, deli oğlan, nasıl kıydın yavrularına. Sen ölen babana bakmıştın, kardeşlerine bakmıştın, kendi çocuklarına mı bakamadın” diyerek gözyaşı döktüler.

Duran ailesinin 6 üyesi, yan yana kazılan mezarlara defnedildi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Evet %99 nun payını % 1’nin yediği bir memlekette yaşamak böylesi bir
    travmanın sürpriz olmadığını bilmemiz ve böylesi sosyolojik bir vakıaya basit bir cinnet ya da bir şahsın anlık bir refleksi olarak bakmak yaşanan vehim olaydan daha trajik bir boyuttur.Bilinmesi gereken ve böylesi melik-i adudların bulunduğu bir memlekette yaşamak İnsan bozması vahşi canavarların kuşattığı bir coğrafyanın vatandaşı olmak,Hint kumaşı giydirilmiş kerestelerin yönettiği bir memleketin ferdi olmak böylesi trajik bedeller gerektirir.Ne diyor pişkin,utanmaz ,arlanmaz ,insan bozması ”Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak”ALLAH sizinde muasırlığınızın da belasını versin!

  2. Çok yazik olmuş ateş düştüğü yeri yakiyo o apt bende oturdum ses yalitimi çok zayif komşular nasil duymamiş…bende bunu anlamadim ve 2. Kat allah aileye sabir versin yoksulluk yüzünden cinnet geçir aileyi yok et….okuldaki oğlunu sag biraksaydin be adam çocuklarin ne günahi var?gözlerinin içine bakarak nasil öldürdün!!! Kimse böyle ölümü hak etmiyo allahin verdiği emanete sahip çikamadin allah günahini bağişlasin….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu